72403L35SO8
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
72403L35SO8
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : 256 (64 x 4)
DigiKey Programmable : Not Verified
Function : Asynchronous
Current - Supply (Max) : 35mA
Data Rate : 35MHz
Programmable Flags Support : No
Package : Tape & Reel (TR)
FWFT Support : No
Product Status : Obsolete
Bus Directional : Uni-Directional
Access Time : 20ns
Expansion Type : Depth, Width
Mounting Type : Surface Mount
Series : 7200
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Base Product Number : 72403
Retransmit Capability : No
Description : IC FIFO ASYNC 64X4 20NS 16SOIC
Contact Now
Asynchronous FIFO 256 (64 x 4) Uni-Directional 35MHz 20ns 16-SOIC