ATTINY861V-10SU
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
ATTINY861V-10SU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 16
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : USI
Package : Tube
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 8KB (4K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATtiny
Supplier Device Package : 20-SOIC
Data Converters : A/D 11x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 10MHz
Base Product Number : ATTINY861
Description : IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Contact Now
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-SOIC