M29F800FT55N3E2
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
M29F800FT55N3E2
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : Automotive, AEC-Q100
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 55ns
Supplier Device Package : 48-TSOP
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Alliance Memory, Inc.
Memory Size : 8Mbit
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Access Time : 55 ns
Package / Case : 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Memory Organization : 1M x 8, 512K x 16
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)