BR25160-10TU-1.8
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
BR25160-10TU-1.8
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 16Kbit
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : SPI
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-TSSOP-B
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Rohm Semiconductor
Clock Frequency : 3 MHz
Voltage - Supply : 1.8V ~ 5.5V
Package / Case : 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Memory Organization : 2K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : BR25160
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 16KBIT SPI 3MHZ 8TSSOP
Contact Now
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 3 MHz 8-TSSOP-B